środa, 11 września 2024

Merowingowie I Karolingowie - Gustav Faber .

Okładka książki Merowingowie i Karolingowie Gustav Faber  źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Przepraszam za jakość zdjęcia, ale lepszego w sieci nie udało się znaleźć.

Książka ta jest książką biblioteczną. Autor w niej skupił się na ewolucji państwowej Francji i Niemiec. Mamy bardzo dużo ilustracji, wklejek, przypisów oraz jest solidna bibliografia. Także drzewa genealogiczne.  Zamieścił w niej Autor również wyniki badań archeologicznych. Czyta się dość szybko, narracja prowadzona z prawdziwą swadą, nie do końca odczuwamy to w niej, że jest to podręcznik w sumie akademicki. Bardzo dużo na temat obyczajowości, kar (mamy nawet fragmenty opisów średniowiecznych tortur), prawa, a także wykształcania się języków francuskiego i niemieckiego na terenach dawnych państw Karolingów i Merowingów. Podsumowawszy: lektura ciekawa, rzuca światło na genezę państw zachodnio - europejskich, w odbiorze niezbyt trudna i dość ciekawa. Nie jest też zbyt obszerna, oczywiście, że są nowsze ustalenia historyczne, czy archeologiczne, ale dla osób chcących zapoznać się ze średniowieczem, książka idealna.

niedziela, 1 września 2024

Cztery książki, 4 recenzje.

 Okładka książki Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta Anna ŚwiderkównaŹródło zdjęcia - > Lubimy czytać. Anna Świderkówna. Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta. 

Światem hellenistycznym interesuję się od dawno i przyszedł wreszcie moment na tę książkę. Anna Świderkówna stworzyła wspaniałe, obszerne, epickie dzieło, skupiające się nie tyle na historii politycznej, a co dla niej charakterystyczne - na wielu aspektach hellenizmu. Hellenizm bowiem to wszystko, co pozostało po podbojach Aleksandra Wielkiego - wszystko, co greckie wymieszane z "obcymi", nowymi elementami. Miasta greckie po podbojach Aleksandra można było spotkać nie tyle w samej Grecji już czy Italii, ale na dalekich, wschodnich obszarach, nawet w Indiach. Czyta się szybko, mimo objętości. Mnóstwo map, zdjęć, ciekawostek, poruszanych jest wiele problemów - aspektów - między innymi życie codzienne, religie, język, historia sztuki. 

 Okładka książki Historia Holandii Jan Balicki, Maria Bogucka źródło zdjęcia:> Lubimy Czytać. Jan Balicki, Maria Bogucka.

Historia Holandii - dzieło dwóch historyków, jest już nieco inną książką. Wprawdzie czyta się też szybko, ale jest tutaj mnóstwo historii dyplomatycznej. Najbardziej w tym dziele interesowała mnie walka Niderlandów o niezależność. Niemniej wiele też jest o życiu codziennym, o historii sztuki,, osiągnięciach Holendrów nie tylko w ekspansji kolonialnej, co w dziedzinach różnych nauk. Ale punkt ciężkości jest położony głównie na ekspansję kolonialną tego niewielkiego państewka. Na korzyść przemawiają też mapy i tabele, schematy, nie brak ciekawostek. 

Okładka książki Historia Szwajcarii Jerzy Wojtowicz źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Jerzy Wójtowicz, Historia Szwajcarii.

Książka różni się od "Historii Holandii". Krótsza, o wiele bardziej przystępniejsza, a język narracji powoduje, że ją dosłownie chłoniemy. I została przeze mnie dość szybko przeczytana. Niesamowita opowieść k kraju, który pośród Alp i lasów stworzył Konfederację sięgającą średniowiecza, i potrafił ten swój system polityczny i niezależność obronić. Książka ważna, potrzebna, pokazuje nam wiele aspektów także życia codziennego Szwajcarów na przestrzeni wieków, dzieje Reformacji na jej terenie, pokazuje tez, że wprawdzie państwo potrafiło bronić swej suwerenności, to także było niszczone od wewnątrz rozmaitymi sporami i wojnami domowymi. 

Okładka książki Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy Jerzy Strzelczyk źródło zdjęcia :-> Lubimy Czytać. Jerzy Strzelczyk - Iroszkoci w kulturze średniowiecznej Europy. 

Książka wymagająca trochę czasu. Niewiele osób wie, że odległa i niedostępna Irlandia w przeszłości byłą skarbnicą kultury antycznej. Ta książka jest specyficzna - są rozdziały szybciej "się czytające", są rozdziały wymagające większej uwagi i zaangażowania. Ale rzuca światło na wiele aspektów tego, w jaki sposób Irlandczycy i celtyccy Szkoci wnieśli swój olbrzymi wkład w rozwój cywilizacji chrześcijańskiej i średniowiecznej. Także można odnaleźć wiele ciekawostek, są też wątki polskie. Dzieło warte zaznajomienia się z nim, zawiera także mapy, ilustracje.




Merowingowie I Karolingowie - Gustav Faber .

  źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Przepraszam za jakość zdjęcia, ale lepszego w sieci nie udało się znaleźć. Książka ta jest książką bib...