Michał Krupa - "Płytkie groby na Syberii". Lektura książki jest wstrząsająca. Po latach nic nie traci na aktualności, a pozostaje jedynie ją polecić. Michał Krupa - pół Polak , pół - Austriak, w wyniku rozmaitych okoliczności trafia do łagru na Syberii. Już wcześniej jednak przeżywa piekło związane z II Wojną Światową. Książka wstrząsająca jak napisałem powyżej, porusza też niezwykłymi barwnymi opisami przeżyć Autora i innych osób, z którymi zetknął go los. Pozostaje w pamięci na długo, na bardzo długo.
Adam Kersten - Historia Szwecji. Źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Uwielbiam sięgać po przekrojowe historie rozmaitych państw i narodów. I tym razem miałem przyznam, dobrą rękę. Historia Szwecji została przedstawiona od czasów najdawniejszych po okres powojenny. Nieco "trąci myszką" z racji roku wydania, ale jest pełna ciekawostek, dużo wątków polskich - wszak szwedzka historia z historią Polski jest miejscami powiązana. Lektura nie nuży, mnóstwo map, tabel, ilustracji czarno - białych. Polecam.
źródło zdjęcia :-> Lubimy Czytać. Karol Modzelewski - Barbarzyńska Europa . Lektura nieco zajęła czasu, raczej nie jest do końca przystępna, z racji naukowości swojej narracji - ale - muszę to napisać - jest cenna z racji wielu zawartych ciekawostek, na temat np. zemsty rodowej wśród różnych plemion, rekonstrukcji ich wierzeń, zwyczajów, obyczajów, zawiera bogatą bazę źródłową , literaturę przedmiotu i przypisy. Też polecam. Ps. Aktualnie Jestem w połowie książki Jerzego Krasuskiego - Historia Niemiec - i od razu napiszę, że ta cegła jest pełna mnóstwa ciekawostek, ale nie wiem, czy zdążę z jej lekturą przed terminem zwrotu