czwartek, 25 maja 2023

Vademecum Historyka Starożytnej Grecji i Rzymu. /praca zbiorowa/ / 375 stron/ .

 Okładka książki Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu. Tom I Ewa Wipszycka źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Książka ta jest książką niezwykłą. O ile trzeba nieco przebrnąć przez początek - to dalej już leci. Przyznam że ostatnio mam "fazę" na starożytność w każdym rodzaju. I Vademecum to jest bardzo nietypowe, które można polecić nie tylko historykom, czy historykom sztuki, ale i zupełnym laikom. Starożytność grecka i rzymska - wciąż nas pasjonuje. W dziele są także wątki polskie, w rozdziale o numizmatyce, czyli o starożytnych monetach. Frapujący jest dość obszerny fragment - o redakcji tekstów starożytnych - i rozdział ten dokładnie analizuje i informuje nas o problemach związanych z tzw. autentycznością źródła. Np. Tekst A jest zachowanym tekstem starożytnym, w części. Tekst B - poprawionym przez średniowiecznego mnicha. Tekst C - poprawiony bądź zredagowany przez humanistów renesansowych.I tutaj rozpoczyna się praca. I zagadka: co zrobić ze źródłem B i C . Dzieło to - Vademecum  - nie jest nużące, jest bardzo ciekawe, liczące 375 stron z rozmaitymi wklejkami i ilustracjami. Polecam tę lekturę - dość szybko się czyta, i znajdujemy w niej wiele ciekawostek.

niedziela, 21 maja 2023

Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów . Anna Świderkówna, /406 stron/ .



Okładka książki Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów Anna Świderkówna źródło zdjęcia :-> Lubimy Czytać. Ostatnimi czasy znów odkrywam starożytność , a zwłaszcza hellenizm. Przerabiam między innymi podręcznik Adama Ziółkowskiego - "Starożytność" - ale muszę przyznać, że wciąż przybywa nowych odkryć, wykopalisk, itd. Książka Anny Świderkówny "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów" - jest kolejną perłą historiograficzną. I nie tylko perłą, lecz świetną lekturą. A lektura jest ułatwiona przez liczne ilustracje. W książce powyższej mamy wiele rozmaitych ciekawostek, - oscyluje treść zwłaszcza wokół życia codziennego. Starożytni mieli wiele trosk i problemów podobnych do naszych. Czyta się z zapartym tchem, a na końcu mamy świetnie ułożoną bibliografię i przypisy. Greko - Egipcjanie to niezwykły temat. Zaś starożytna Aleksandria była miastem nie "egipskim",  - lecz - leżącym przy Egipcie. Mieszkańcy procesowali się, zawierali małżeństwa, pracowali, kłócili się, ucztowali i pochłaniała ich też religia. Wspaniała mieszanka ras, kultur, języków i tradycji. Zachęcam do lektury :-) .

poniedziałek, 15 maja 2023

Cywilizacja hellenistyczna ,William Woodthorpe Tarn, 606 stron .

 


 Książka niniejsza ma swoje lata, niemniej jednak nie jest to dzieło, które ze względu na datę wydania należy odtrącić. Na początku mamy nieco historii politycznej, która jest świetnym wprowadzeniem do dalszej narracji. Utkany obraz przez Tarna - szczerze napisawszy - powoduje, że chce się sięgnąć po lekturę drugi raz. Skonstruowana jest bardzo dobrze, po historii politycznej mamy ukazaną całą panoramę dziejów cywilizacji hellenistycznej. Trochę zadziwia niechęć Autora do astrologii , zwłaszcza przy omawianiu w końcowych partiach osiągnięć astronomii i innych nauk doby hellenistycznej. Powstała książka niezwykła, książka panoramiczna, która powoduje , że się ją chłonie jak woda gąbkę. A teraz pewna ciekawostka: wiwisekcji w czasach hellenistycznych poddawano bardzo często przestępców. Co - szokuje. I co przyczyniło się do rozwoju medycyny. Nie znano niestety wtedy środków znieczulających.Z podobnymi publikacjami jest pewien problem: są tzw. starej daty, i są nowsze rzeczy o hellenizmie,  - nawet w języku polskim, ale w moim skromnym odczuciu  - należy sięgać po wszystko, co w danej chwili nas interesuje na dany temat w historii. Wszak okres hellenistyczny to czas, kiedy mieszały się rasy, kultury, języki - i powstawały wspaniałe ich "amalgamaty" . 

zdjęcie: fotografia włąsna.

Historia oręża polskiego 963 - 1795. /699 stron / Tadeusz M. Nowak, Jan Wimmer.

  źródło zdjęcia: - > Lubimy Czytać . Prawdziwa to cegiełka, książka z Biblioteki Publicznej. Mimo swojej objętości czyta się ją bardzo ...