poniedziałek, 15 maja 2023

Cywilizacja hellenistyczna ,William Woodthorpe Tarn, 606 stron .

 


 Książka niniejsza ma swoje lata, niemniej jednak nie jest to dzieło, które ze względu na datę wydania należy odtrącić. Na początku mamy nieco historii politycznej, która jest świetnym wprowadzeniem do dalszej narracji. Utkany obraz przez Tarna - szczerze napisawszy - powoduje, że chce się sięgnąć po lekturę drugi raz. Skonstruowana jest bardzo dobrze, po historii politycznej mamy ukazaną całą panoramę dziejów cywilizacji hellenistycznej. Trochę zadziwia niechęć Autora do astrologii , zwłaszcza przy omawianiu w końcowych partiach osiągnięć astronomii i innych nauk doby hellenistycznej. Powstała książka niezwykła, książka panoramiczna, która powoduje , że się ją chłonie jak woda gąbkę. A teraz pewna ciekawostka: wiwisekcji w czasach hellenistycznych poddawano bardzo często przestępców. Co - szokuje. I co przyczyniło się do rozwoju medycyny. Nie znano niestety wtedy środków znieczulających.Z podobnymi publikacjami jest pewien problem: są tzw. starej daty, i są nowsze rzeczy o hellenizmie,  - nawet w języku polskim, ale w moim skromnym odczuciu  - należy sięgać po wszystko, co w danej chwili nas interesuje na dany temat w historii. Wszak okres hellenistyczny to czas, kiedy mieszały się rasy, kultury, języki - i powstawały wspaniałe ich "amalgamaty" . 

zdjęcie: fotografia włąsna.

20 komentarzy:

  1. Wartościowa pozycja bez wątpienia.
    Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie omieszkam zajrzeć Agnieszko, może tym razem mnie wpuści ;-) .

      Usuń
  2. Jeśli kogoś coś naprawdę zainteresuję z pewnością sięga po wszystkie możliwe wydane pozycje. Zawsze są do odnalezienia perełki :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Zgadzam się z Książkowym-lasem. Okres hellenistyczny jest bardzo ciekawy, a ta książka ma ponad sześćset stron, więc z pewnością jest co i o czym czytać, nie jest to czas stracony. Ta wiedza, być może kiedyś zaprocentuje. Pozdrawiam w wiosenny, deszczowy poniedziałek, Jardianie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Wśród starszych publikacji można znaleźć wiele wartościowych książek. Sądzę, że ta konkretna by mnie zainteresowała. No może te polityczne fragmenty mniej. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Dla zainteresowanych tematem to na pewno ciekawa propozycja. Stare publikacje to czasem prawdziwe perełki, mam kilka różnych książek historycznych (z dawnych lat) o moim regionie. Bardzo je lubię. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Podziwiam Twoje zainteresowanie historia.
    Stokrotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozdrawiam Stokrotko , po 3 minutach spaceru ze śmieciami ;-). Stokrotka była wczoraj i będzie w czwartek ;-) .

      Usuń
  7. Uwielbiam takie stare książki. Ta pozycja o czasach hellenistycznych bardziej przypadła mi do gustu niż poprzedni ,,podręcznik", który proponowałeś.

    OdpowiedzUsuń
  8. Okres hellenistyczny to dla mnie czarna magia :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szkoda, właśnie skończyłem czytać Świderkównę - "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów". Pozdrowienia.

      Usuń
  9. Witam serdecznie
    To musi być bardzo interesująca lektura. O epoce hellenistycznej nie wiem praktycznie nic, więc bardzo chętnie dowiedziałabym się więcej :) Temat tych wiwisekcji też jest ciekawy, choć brutalny. Mam nadzieję, że będę miała okazję przeczytać tę lekturę :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  10. Jardianie twoje recenzje są wspaniałe, rzetelne i bardzo zachęcają do lektury. Chętnie sięgnę po tę książkę.

    Kasia Dudziak

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Kasiu za miłe słowa, i - pozdrawiam :-) .

      Usuń

Historia społeczna Anglii. Od Chaucera do Wiktorii. - George Macaulay Trevelyan.

  źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać.  Niniejsza książka jest dla mnie pewnym odkryciem. Wprawdzie o historii Anglii i Zjednoczonego Króles...