niedziela, 21 maja 2023

Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów . Anna Świderkówna, /406 stron/ .



Okładka książki Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów Anna Świderkówna źródło zdjęcia :-> Lubimy Czytać. Ostatnimi czasy znów odkrywam starożytność , a zwłaszcza hellenizm. Przerabiam między innymi podręcznik Adama Ziółkowskiego - "Starożytność" - ale muszę przyznać, że wciąż przybywa nowych odkryć, wykopalisk, itd. Książka Anny Świderkówny "Życie codzienne w Egipcie greckich papirusów" - jest kolejną perłą historiograficzną. I nie tylko perłą, lecz świetną lekturą. A lektura jest ułatwiona przez liczne ilustracje. W książce powyższej mamy wiele rozmaitych ciekawostek, - oscyluje treść zwłaszcza wokół życia codziennego. Starożytni mieli wiele trosk i problemów podobnych do naszych. Czyta się z zapartym tchem, a na końcu mamy świetnie ułożoną bibliografię i przypisy. Greko - Egipcjanie to niezwykły temat. Zaś starożytna Aleksandria była miastem nie "egipskim",  - lecz - leżącym przy Egipcie. Mieszkańcy procesowali się, zawierali małżeństwa, pracowali, kłócili się, ucztowali i pochłaniała ich też religia. Wspaniała mieszanka ras, kultur, języków i tradycji. Zachęcam do lektury :-) .

22 komentarze:

  1. Z pewnością będzie to bardzo ciekawa lektura.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo ciekawa jest Agnieszko, pozdrawiam, dziękując za komentarz :-) .

      Usuń
  2. Od czasu do czasu warto sięgnąć po taką książkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak Wiolu, teraz czytam podobne, ale i z "innej beczki" ;-). Pozdrawiam :-) .

      Usuń
  3. Interesująca pozycja i z pewnością warto jest na niej "zawiesić oko"... To prawda, że ludzie aż tak bardzo się nie zmienili na przestrzeni wieków i tysiącleci, mimo wielu wynalazków nadal mają podobne radości i troski. Ciekawa jest kultura tamtego okresu i rejonu świata, panujące wtedy obyczaje.
    Pozdrawiam Jardianie. Miłej niedzieli :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miłej niedzieli i Tobie Lutano. Kończę encyklopedię z fizyki, opinia na IG będzie i Lubimy Czytać. A na południu strasznie wieje :-) . Ale Słońce jest i jest ciepło :-) .

      Usuń
  4. Brzmi naprawdę ciekawie. Ciekawostki i obraz życia codziennego to jest to, co lubię w publikacjach historycznych. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. To może być książka dla mnie. Czekam na więcej egipskich rekomendacji ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam serdecznie
    To na pewno bardzo ciekawa książka! Ja sądziłam, że ludzie zmienili się, i to bardzo, na przestrzeni wieków. Wygląda na to, że nasze uczucia i odczucia od lat są niezmienne :) Zawsze ciekawiło mnie jak to było kiedyś. O takim życiu codziennym bardzo chętnie poczytam :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pozdrawiam Klaudio we wtorek - po 19 minutach zakupów ;-) .

      Usuń
  7. O starożytności zawsze dowiadywało mi się najprzyjemniej :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  8. Piramidy, archeologia. A ilustracje starożytnych map i kultury są fascynujące

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie kończę czytać I Tom "Vademecum Historyka Starożytnej Grecji i Rzymu". Mam dosłownie fazę na starożytność ostatnio. Pozdrawiam serdecznie, pięknie dziękując za komentarz :-) .

      Usuń
  9. Oooo tę książkę znam bardzo dobrze. To była nasza lektura do egzaminu na studiach na przedmiocie historia książki. Rewelacyjna książka.
    Kasia Dudziak
    Kasinyswiat

    OdpowiedzUsuń
  10. Ooo swego czasu fascynowałam się tematem Egiptu. Bardzo. Aż mi przypomniałeś... Hmmm... Nabrałam ochoty na powrót do tematu. Tym bardziej, że na przeczytanie czeka książka o "Kleopatrze" 😏

    Interesujące książki czytasz. Wrzucam do obserwacji
    Pozdrawiam 🙂

    OdpowiedzUsuń

Historia społeczna Anglii. Od Chaucera do Wiktorii. - George Macaulay Trevelyan.

  źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać.  Niniejsza książka jest dla mnie pewnym odkryciem. Wprawdzie o historii Anglii i Zjednoczonego Króles...