środa, 26 lipca 2023

Gramatyka cywilizacji - Fernand Braudel . /616 stron / .

 

Okładka książki Gramatyka cywilizacji Fernand Braudel Źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Książka ta jest prawdziwą cegłą, liczy bowiem 616 stron. Niemniej jednak nie jest to żadna przeszkoda w czytaniu - wprost przeciwnie - czyta się bardzo szybko. Przed laty została pomyślana jako podręcznik do historii dla francuskich maturzystów. Z historią bowiem jest tak, że jest wybitnie eurocentryczna - większość podręczników, książek - skupia się na Europie głównie, jej historii, pomijając tak zwane historiograficzne peryferie. I powyższa książka, skupia się głównie właśnie na tak zwanych peryferiach. Nie wiem do końca, jak wytłumaczyć jej tytuł - ale chyba najprościej : analiza cywilizacji na świecie. Pełno tu przeskoków i geograficznych, i czasowych. Braudel właśnie skupia się nie tylko na Europie, ale na innych kontynentach i kulturach. Są też tutaj wątki polskie. Jak wspomniałem na początku - czyta się szybko, język jest bardzo przyjemny, jak i sama lektura - nie nuży, zaciekawia, miejscami zadziwia. Jak i zadziwia ujęcie tematu książki.

 

16 komentarzy:

  1. Dobrze, że tę publikację tak szybko się czyta. Opasłe tomisko.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na taką książkę potrzebuję zdecydowanie więcej czasu, niż mam obecnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Godna uwagi księga, hmm... już sam tytuł jest ciekawy, aż korci, by po nią sięgnąć i zajrzeć do środka. Uff, oby moja była krótsza...
    Dobrze Cię widzieć i czytać po urlopie :-)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawa publikacja. Super, że skupia się na peryferiach. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Na tak grubą publikację i temat muszę mieć czas i nastrój :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zaskakująca publikacja. Na razie jednak nie planuję zabierać się za takie cegiełki, lecz być może w przyszłości sprawdzę. :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam serdecznie
    Taka książka to zapewne wyzwanie dla nie jednej osoby. Sama nie wiem, czy dałabym radę, ale skoro piszesz, że czyta się szybko to kto wie, może wciągnęłaby mnie ta lektura, choć wiem jedno. Na takie spore książki muszę mieć czas i ochotę :)
    Pozdrawiam cieplutko

    OdpowiedzUsuń

Historia oręża polskiego 963 - 1795. /699 stron / Tadeusz M. Nowak, Jan Wimmer.

  źródło zdjęcia: - > Lubimy Czytać . Prawdziwa to cegiełka, książka z Biblioteki Publicznej. Mimo swojej objętości czyta się ją bardzo ...