
źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Książka ta pochodzi ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej. Wypożyczyłem ją dlatego , że moja przygoda z językiem łacińskim - mimo, że lektorat zakończyłem w 2004 roku - wciąż trwa. W swoim księgozbiorze z kolei posiadam książkę "Język łaciński dla lektoratów szkół wyższych". Książka wyżej opiniowana świetnie ją uzupełniła. "Język łaciński dla prawników" - jest skonstruowany tak, że przyswajanie języka łacińskiego nie stanowi większego problemu. Na końcu jest solidny indeks, z resztą pod każdym "preparowanym" tekstem jest zamieszczony bardzo pokaźny słownik, tłumaczący, naprawdę dogłębnie każde słówko, a także historię użycia danej konstrukcji. Czyli mamy sporo historii łaciny. Polecam, oczywiście humanistom, filologom klasycznym, historykom i prawnikom ;-). Książka wbrew nazwie nie nuży, można ją śmiało czytać i zgłębiać - jest przystępna, zresztą język łaciński - mimo , że martwy jest językiem fleksyjnym jak język polski .
Lytton Strachey - Królowa Wiktoria. Dzieło długie, doskonale się czytające , i będące do tej pory sporym kompendium wiedzy na temat królowej Wiktorii. A postać to zacna, i bardzo kolorowa zarazem. Ta, której wszyscy się bali. Ta, której nienawidzono. Ta, która uzyskała koronę będąc prawie dzieckiem. Polecam !
Cromwell i jego wiek - Stanisław Grzybowski. Stanisława Grzybowskiego można nie przedstawiać: pisał on fenomenalne biografie, i taka jest też ta. Napisana z rzetelnością, wspaniałym , miejscami niemal poetyckim językiem, co rzadko się zdarza w prozie historycznej.
Christopher Hill - Oliwer Cromwell i Rewolucja Angielska - czyta się z pewnością gorzej niż Grzybowskiego, ale też jest warta uwagi. Powróciłem do niej po latach. I polecam, jest to zagraniczny Autor, więc i inne spojrzenie na Rewolucję Angielską :-) .
źródło zdjęcia:-> Lubimy Czytać. Starożytny Egipt wciąż pasjonuje wielu ludzi. Zaś współczesny jest chętnym celem wypraw wczasowych i ...