Źródło zdjęcia - Lubimy Czytać .
Jeśli chodzi o książkę Profesora Andrzeja Chwalby - Samobójstwo Europy - Wielka Wojna 1914 - 1918 - to jest ona dziełem naprawdę obszernym. Prawdziwa biblioteczna cegła, niemniej nie została napisana tylko z myślą o historykach, ale - jak śmiem twierdzić po lekturze - do znacznie szerszego grona odbiorców. Z tak zwanymi cegiełkami, nie tylko historycznymi - jest powszechny problem: widząc książkę tak obszerną, wiele osób się już z góry uprzedza, zniechęca. Ale nie powinno być w przypadku wyżej opiniowanej. Jest obszerna, jednakże napisana takim językiem, że nawet przeciętny laik potrafi dzięki niej "złapać bakcyla" historii. Obok opisów z historii politycznej - jest jej niewiele, mamy świetny wykład na temat genezy I Wojny Światowej, życia codziennego żołnierzy, czy też - bardzo przystępne omówienie militariów. Fakt - czytanie zajmuje, ale nie jest to stracony czas. Zachęcam do odwiedzenia bibliotek :-) .
Władysław Tatarkiewicz - Historia Filozofii tom I. Źródło zdjęć :-> Bonito. Dwa tomy genialnego Autora. Tom pierwszy obejmuje okres od starożytności do średniowiecza. Tom drugi - od renesansu po wiek XIX. I wbrew pozorom - nie jest to lektura żmudna, wręcz przeciwnie - jako klasyka polskiej historii filozofii, po upływie wielu lat - jest z zainteresowaniem czytana przez szerokie grono odbiorców. Osobiście najbardziej przypadłą mi lektura drugiej części pierwszego tomu - czyli średniowiecza. Władysław Tatarkiewicz kojarzy się przeważnie z przedmiotem "Historia Filozofii" - obowiązkowym chyba w programie wszystkich studiów. Do pierwszego tomu tak więc wróciłem po latach, do drugiego tomu zajrzałem po raz pierwszy. Pozdrawiam i życzę Spokojnych Świąt :-)) .
Czyli jednak zdążyłeś przeczytać :) Super, ja też mam zamiar zabrać się za czytanie Chwalby :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam z deszczowego lasu.
Udało się :-) . Ja zaś pozdrawiam, z chłodnego mżawkowego południa ;-) .
UsuńWitam, bardzo ciekawe propozycje lektur. W sumie każdy powinien przeczytać i znać ta lekturę. Zmobilizuje się i je poszukam. Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńDziękuję :-)
UsuńWitam, bardzo ciekawe propozycje lektur. W sumie każdy powinien przeczytać i znać ta lekturę. Zmobilizuje się i je poszukam. Dzięki za podpowiedź. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńRównież pozdrawiam :-) .
UsuńDziękuję za bardzo ciekawą propozycją czytelniczą.
OdpowiedzUsuńW te wyjątkowe dni życzę Ci, aby Święta Bożego Narodzenia były pełne ciepła, miłości i spokoju. Niech każda chwila spędzona z bliskimi będzie niezapomniana, a Nowy Rok przyniesie same szczęśliwe dni. Wesołych Świąt Kochana 🎅🎄
Dziękuję Agnieszko, wzajemnie ;-) .
UsuńLutana pisze...
OdpowiedzUsuńPoważne i mądre lektury wybrałeś Jardianie... i niewesołe, jak ta u mnie pogoda za oknem (dobrze, że chociaż Wigilia była biała). Jednakowoż filozofowanie, to taka trochę moja druga natura 😉.
Spokojnych, ciepłych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia! 🙂
P.S.
Gdyby ludzie wzajemnie się szanowali i akceptowali, nie kierowali się jedynie niskimi pobudkami i własnym interesem, nie walczyliby też ze sobą, wtedy też żadna wojna nie miałaby racji bytu.
Dokładnie tak Lutanko, pozdrawiam, pozdrawiam serdecznie .
UsuńSamobójstwo Europy to książka, którą polecał mi mój wujo. Będę musiała więc chyba do niej kiedyś zajrzeć.
OdpowiedzUsuńCieszę się :-) .
UsuńTrudne tematy, ale na pewno ciekawe.
OdpowiedzUsuńTak :-) .
UsuńWładysław Tatarkiewicz i "Historia Filozofii"... Klasyka. Miłego okresu świąteczno-noworocznego. :)
OdpowiedzUsuńOdwzajemniam życzenia ;-) .
UsuńZnam, znam- klasyka gatunku ;)
OdpowiedzUsuń:-) .
UsuńInteresujące propozycje. Również życzę wszystkiego dobrego na Nowy Rok :)
OdpowiedzUsuń:-) .
UsuńLubię takie książki, które mimo złożoności tematu trafiają do "zwykłego" odbiorcy.
OdpowiedzUsuńJa też , pozdrawiam :-) .
UsuńKsiążki Taraszkiewicza to były moje podręczniki do filozofii na filologii. Samobójstwo Europy to ciekawy tytuł, który sobie zapiszę :)
OdpowiedzUsuńCieszę się i pozdrawiam .
UsuńWitaj Jardianie :) Pierwszą chętnie przeczytam, zapowiada się interesująco. Filozofię Tatarkiewicza znam fragmentarycznie z zajęć z filozofii na studiach. Profesor bardzo ciekawie nam tłumaczył treść poszczególnych rozdziałów.
OdpowiedzUsuń:-) .
UsuńKupię te książkę mężowi w prezencie na urodziny. Z pewnością go zainteresuje - jest historykiem.
OdpowiedzUsuńPrzy okazji życzę Ci udanego całego 2024 roku.
Stokrotka
Dziękuję Storkotko za wizytę, Cieszę się, że mogłem zainspirować. Również - wszystkiego dobrego :-) .
UsuńFantastyczne recenzje. Muszę przyznać, że pierwszy tytuł bardziej mnie zaciekawił, ale lekko boję się tej obszerności :D Może się skuszę, w wolnej, dłuższej chwili :) Pozdrawiam, wszystkiego dobrego w nowym roku życzę!
OdpowiedzUsuńDziękuję i wzajemnie :-) .
Usuń